Kontakt: (+48) 512 087 287
eMail : office@unilight.com.pl

Jaka jest różnica Taśmy LED 12V a 24 V ?

Przy wyborze taśmy LED należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak jasność, kolor, odporność na warunki atmosferyczne i inne. Ale co z napięciem? Większość Taśmy  jest dostępna w wersji 12V lub 24V. Jaka jest więc różnica między tymi dwiema opcjami? Czy jedno napięcie jest lepsze od drugiego? Jakie są zalety każdego z nich?

Prosta odpowiedź brzmi, że sprowadza się to do twojego projektu. Każde napięcie jest lepiej dostosowane do określonych zastosowań i jest kompatybilne tylko z Taśmami i akcesoriami o tym samym napięciu. Czynniki te można łatwo wykorzystać przy podejmowaniu decyzji.

Napięcie 24 VDC jest mniej podatne na spadek napięcia, co oznacza, że ​​może bardziej równomiernie oświetlać pasek na większej odległości. Jeśli potrzebujesz dłuższej linii światła z jednego źródła zasilania, 24 VDC to doskonały wybór. Chociaż wyższe napięcie z natury nie oznacza jaśniejszego światła, napięcie 24 VDC jest również w stanie utrzymać wyższą gęstość diod LED.

Z drugiej strony napięcie 12 VDC jest powszechnym napięciem, więc kompatybilność z listwami może wyeliminować potrzebę stosowania dodatkowych zasilaczy. Jeśli na przykład instalujesz światła w pojeździe, często można podłączyć taśmę  12 VDC bezpośrednio do istniejącej instalacji elektrycznej. Chociaż z pewnością istnieją wyjątki od tego i ważne jest, aby sprawdzić istniejący system przed dokonaniem zakupu, listwy 12 V mogą w wielu przypadkach zaoferować wygodniejsze rozwiązanie instalacyjne.

Wszystkie taśmy LED, zarówno 12 V, jak i 24 V, oferują wyjątkową wydajność i jasność przy niskim profilu. Jeśli nadal masz pytania, przeczytaj poniżej, aby uzyskać więcej informacji technicznych. Poznaj podstawowe elementy, które sprawiają, że oświetlenie taśmowe działa i jak napięcie może wpływać na wydajność.

Badanie napięcia taśmy LED

Co to jest spadek napięcia?

Spadek napięcia to jeden z najważniejszych czynników przy planowaniu systemu taśm LED. W miarę wydłużania się obwodu rezystancja okablowania i komponentów powoduje powolne obniżanie się napięcia w miarę oddalania się od źródła zasilania. Oznacza to, że pod koniec biegu napięcie będzie mierzalnie niższe niż na początku. Efekt tego jest najłatwiej widoczny na taśmach LED, jeśli są one zainstalowane poza ich określoną maksymalną długością przebiegu – gdzie nadmierny spadek napięcia powoduje drastyczne przyciemnienie końca taśmy w porównaniu z początkiem.

Chociaż istnieje kilka czynników, które wpływają na spadek napięcia, gęstość diod i napięcie są zmiennymi o najbardziej bezpośrednim wpływie. Gęstość diod jest miarą rozłożenia diod LED na Taśmy. Ma to wpływ na maksymalny przebieg Taśmy, ponieważ im gęstsze jest rozmieszczenie diod LED, tym krótszy będzie maksymalny przebieg (zakładając, że wszystkie inne rzeczy są równe). Napięcie wpływa również bezpośrednio na maksymalny przebieg taśmy LED. Przy tej samej mocy i gęstości diod o wyższym napięciu będzie miał mniejszy pobór prądu. Niższy pobór prądu umożliwia dłuższą pracę Taśmy o wyższym napięciu w porównaniu z porównywalnymi Taśmami o niższym napięciu, ponieważ niższy prąd i wyższe napięcie przekładają się bezpośrednio na mniejszy spadek napięcia. Taśmy o wyższym napięciu mogą również pozwolić na wyższą gęstość przy podobnym maksymalnym przebiegu w porównaniu z Taśmy o niższym napięciu z tego samego powodu.

Co to jest Maksymalny przebieg?

Maksymalny (maksymalny) przebieg to specyfikacja mająca na celu pokazanie maksymalnej ciągłej długości taśmy LED z jednego źródła zasilania i połączenia. Limit nie jest związany z maksymalną mocą elektryczną obwodu, ale jest określany przez ustalenie dopuszczalnej wielkości spadku napięcia. Podczas gdy gęstość i napięcie są głównymi czynnikami maksymalnego przebiegu, dodatkowe zasilacze lub wzmacniacze montowane w połowie przebiegu mogą drastycznie zwiększyć długość przebiegu. Dzieje się tak, ponieważ dodatkowe wejścia mocy rozłożone w całym przebiegu pomagają zmniejszyć spadek napięcia.

Powyższe rysunek pokazują metody uzyskiwania dłuższych przebiegów po osiągnięciu maksymalnego przebiegu.

Jak napięcie wpływa na Taśmy  i jakie są różnice?

Kupując taśmy LED, pojawiają się pytania „Który jest lepszy, 12 V czy 24 V?” oraz „Jakie są zalety Taśmy o wyższym napięciu?” często pojawiają się. Odpowiedzi są jednocześnie proste i złożone – zależy to od aplikacji. Zasadniczo główne czynniki, które wchodzą w grę, to kompatybilność/lokalizacja oraz skala/długość projektu.

Podczas gdy niektóre komponenty działają na różnych napięciach, większość (w tym Taśmy) wymaga określonego napięcia wejściowego do prawidłowego działania. Sprawdź, gdzie jest zainstalowana Taśma — przyjrzenie się już dostępnym zasobom może dostarczyć cennych informacji. Jeśli istnieje już źródło zasilania 12 VDC, takie jak samochód, łódź lub RV, paski 12 VDC będą dobrym wyborem, ponieważ oferują możliwość zasilania bez dodatkowego zasilacza lub transformatora. Podobnie, jeśli instalacja ma być częścią krajobrazu lub systemu oświetlenia zewnętrznego, może być już dostępne zasilanie 12 VAC, więc listwy 12 VAC byłyby łatwiejszą instalacją.

Niezależnie od tego, czy instalacja odbywa się w miejscu podobnym do wymienionych powyżej, czy nie, listwa o wyższym napięciu (np. 24 VDC) i kompatybilny zasilacz lub transformator ułatwią instalację, jeśli projekt obejmuje duży obszar ze względu na dłuższą maksymalną żywotność.

Jakie są typowe nieporozumienia dotyczące napięcia taśmy?

Istnieje kilka pomysłów na temat działania taśm LED, które można łatwo wyrwać z kontekstu lub źle zrozumieć.

Jednym z popularnych nieporozumień jest to, że Taśmy o wyższym napięciu są jaśniejsze lub oferują wyższe wartości lumenów (lumen jest miarą światła widzialnego emitowanego przez diod). Może to być prawdą w tym sensie, że Taśmy led o wyższym napięciu mogą oferować wyższe gęstości, dłuższe maksymalne przebiegi i opcje wyższej mocy. Jeśli wszystko inne jest takie samo — zarówno Taśmy  led o wyższym, jak i niższym napięciu będą wytwarzać taką samą ilość światła lub lumenów.

Inny często źle rozumiany temat dotyczy punktów cięcia (lub długości segmentów) Taśmy i sposobu ich wyznaczania. Aby to w pełni zrozumieć, konieczne jest podstawowe zrozumienie budowy taśmy LED. Taśmy LED są niezwykle wszechstronne, częściowo ze względu na to, że można je przycinać na praktycznie dowolną długość. Dzieje się tak, ponieważ Taśmy LED mają punkty cięcia, które są wstępnie zdefiniowanymi lokalizacjami, w których można przeciąć Taśmy bez uszkodzenia obwodu elektrycznego paska. Te punkty cięcia znajdują się na końcu/początku każdego obwodu LED na Taśmy, co w rzeczywistości jest pośrednio związane z napięciem i gęstością Taśmy LED.

Patrząc na przeciętną taśmę LED (zależy to od taśm specjalistycznych, takich jak taśmy COB), każdy diod LED ma zwykle napięcie 3 V. Podczas konstruowania taśmy poszczególne diody LED są połączone szeregowo, tworząc segment, z wieloma połączonymi segmentami razem, aby stworzyć cały Taśmy. Po połączeniu tych pomysłów oznacza to, że pasek 12 VDC ma 3 diody LED na segment, a pasek 24 VDC ma 6 lub 7 diod LED na segment. Dla użytkownika końcowego oznacza to, że porównywalny Taśmy o niższym napięciu będzie miał krótszą długość segmentu w porównaniu z jego odpowiednikiem o wyższym napięciu.

Taśmy z krótszymi segmentami można przyciąć na bardziej precyzyjne długości niż paski z dłuższymi segmentami

Dodatkowe napięcia

Dodatkowo dostępne są elastyczne Taśmy 36V DC i 48V DC. Te Taśmy są zgodne z tymi samymi zasadami, co różnice między lampami taśmowymi 12 VDC i 24 VDC. Pozwalają na dłuższe przebiegi z jeszcze mniejszym spadkiem napięcia i wyższymi gęstościami i są najlepsze do zastosowań komercyjnych i przemysłowych, w których musisz w pełni wykorzystać swoje taśmy LED.